Rejestrator na ANDROIDA

Share Button

Na rejestrator jazdy nie trzeba wydawać fortuny samochodowy . Smartfon z dobrą aplikacją z powodzeniem może go zastąpić.

Wiele osób zdecyduje się na podróż samochodem, a z racji tego, że nasze drogi nie należą do najbezpieczniejszych, warto pomyśleć o tym, by na wszelki wypadek udokumentować pokonywaną trasę. Aby nie generować jednak dodatkowych kosztów, zamiast pełnoprawnego wideorejestratora wykorzystać można smartfona z systemem Android.

Warto zastanowić się nad tego typu rozwiązaniem nie tylko z powodów finansowych. Przekształcenie smartfona w rejestrator jazdy jest naprawdę proste, ponieważ wystarcza do tego stosowana aplikacja. Tych dostępnych jest już całkiem sporo, dlatego też postanowiliśmy pokusić się o wybór kilku najciekawszych.

AUTOKAM – REJESTRATOR TRASY
Pobierz program z Google Play

AutoKam to polska aplikacja, która zadebiutowała na rynku w kwietniu zeszłego roku i dość szybko zyskała sporą sympatię użytkowników. Na tle konkurencji wyróżnia się dość szeroką funkcjonalnością, a przy tym bardzo prostym w obsłudze i czytelnym interfejsem.

Producent postarał się o umożliwienie nagrywania wideo w jednej z czterech rozdzielczości , z których najwyższa to 1080p. Rejestrowany materiał automatycznie dzielony jest na 5-minutowe fragmenty, dzięki czemu w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów użytkownik nie utraci wszystkiego, a jedynie ułamek nagrania.

Nagrywanie odbywa się w tzw. pętli, a więc najstarsze materiały zastępowane będę przez nowsze, dzięki czemu pamięć telefonu lub karty microSD nie zostanie szybko zapełniona samymi filmikami z trasy. Aplikacja wyświetlać może też aktualną prędkość z jaką podróżujemy, a także działać w tle, dzięki czemu bez jej wyłączania można będzie wykonać na smartfonie dowolną czynność.

AutoKam współpracuje ze smartfonami działającymi pod kontrolą Androida w wersji 3.0 i wyżej. Aplikacja jest darmowa i wprawdzie wyświetla reklamy, ale nie są one szczególnie kłopotliwe.

AutoKam

DAILYROADS VOYAGER
Pobierz program z Google Play

Gdyby brać pod uwagę popularność, to DailyRoads Voyager zdecydowanie bije konkurencję. Niepowinno to jednak dziwić, ponieważ aplikacja oferuje naprawdę wiele możliwości, a jednocześnie pozostaje dość prosta w obsłudze i co równie ważne, jest przy tym darmowa (czasami wyświetlają się reklamy).

DailyRoads Voyager umożliwia nagrywanie wideo w pętli, a zatem nie należy obawiać się, że po czasie pamięć telefonu bądź karta pamięci zostaną w całości zapełnione. Warto podkreślić, iż użytkownik może tutaj określić nie tylko długość zapisywanych nagrań, ale również ich jakość. Poza tym, w przypadku większego wstrząsu lub jednego kliknięcia na ekran smartfona ostatnie kilka minut nagrania zostanie na stałe zapisane w pamięci, dzięki czemu nie zostaną one nadpisane przez nowe nagrania.

Aplikacja umożliwia też automatyczne wykonywanie zdjęć w zdefiniowanych przez użytkownika odstępach czasowych oraz nagrywanie w tle z opcjonalnymi przyciskami wyświetlającymi się na tle innych programów.

DailyRoads Voyager współpracuje ze smartfonami pracującymi pod kontrolą Androida w wersji 2.2 i wyżej.

DailyRoads Voyager
CAROO FREE (BLACKBOX & OBD)

Pobierz program z Google Play

CaroO Free to bez wątpienia jedna z najbardziej rozbudowanych tego typu aplikacji, chociaż, tak jak w przypadku innych, jej głównym zadaniem jest naturalnie rejestrowanie trasy. Użytkownik może zdecydować o jakości materiału wybierając jeden z 3 trybów – 640×480, 720×480 lub 1280×720, dzięki czemu nawet właściciele smartfonów z mniejszą ilością pamięci nie będą skazani na szybkie wyczerpanie się wolnej przestrzeni.

Aplikacja może pochwalić się jednak zdecydowanie bardziej rozbudowanymi możliwościami. Użytkownik może bowiem zdecydować się nie tylko na standardowe rejestrowanie przejazdu, ale również na rejestrowanie z detekcją kolizji czy funkcją GPS. Co więcej, CaroO Free pozwala na monitorowanie poszczególnych układów pojazdu przy pomocy systemu OBD-II. Warto wspomnieć też o możliwości ustawienia alarmu włączającego się przy przekroczeniu prędkości.

CaroO Free współpracuje ze smartfonami pracującymi pod kontrolą Androida w wersji 2.2 i wyżej. Producent zaleca jednak, by był to przynajmniej Android 4.0.
"<br

REJESTRATOR TRASY
Cena: 5 zł
Pobierz program z Google Play

Zapewne nie każdy będzie chciał korzystać z aplikacji oferującej mnóstwo funkcji. Sporo osób poszukiwać może czegoś zdecydowanie mniej rozbudowanego, prostego w obsłudze i oferującego jedynie podstawowe funkcje, które wystarczą na wakacyjny wypad. Tutaj idealnym rozwiązaniem wydaje się Rejestrator trasy.

Aplikacja nagrywa filmy niskiej rozdzielczości, co wbrew pozorom nie jest jej ograniczeniem, ale świadomym wyborem producenta mającym na celu zmniejszenie zużycia pamięci. Zapamiętywane jest tutaj ostatnich kilkanaście minut nagrania, chociaż dokładny czas ustawić można samemu. W każdej chwili użytkownik może też zapisać fragment materiału na stałe w pamięci smartfona, by nie został on nadpisany nowymi nagraniami.

Zarejestrowany materiał można szybko eksportować czy wrzucić go do sieci. Rejestrator trasy oferuje też funkcję działania w tle, a więc jednocześnie korzystać można z innych aplikacji, chociażby z nawigacji GPS.

Rejestrator trasy współpracuje ze smartfonami pracującymi pod kontrolą Androida w wersji 2.3 i wyżej.

"<br
AUTOBOY DASHCAM PRO – BLACKBOX
Cena: 2,99 zł
Pobierz program z Google Play

Nie każda aplikacja cieszyć musi się dużą popularności i to pomimo tego, iż ma do zaoferowania naprawdę wiele. Dobrym przykładem produktu pozostającego nieco w cieniu konkurencji, ale mającego równie wiele atutów jest AutoBoy DashCam Pro –BlackBox.

Trudno znaleźć wiele negatywnych opinii na temat tej aplikacji, ponieważ zdecydowana większość osób mających z nią styczność wyraża się w bardzo pozytywnym tonie. Poza dużą stabilnością działania aplikacja charakteryzuje się sporym zestawem funkcji i jednocześnie przejrzystym interfejsem. AutoBoy DashCam Pro –BlackBox nie tylko rejestruje pokonywaną trasę, ale może również wykonywać zdjęcia, a także służyć jako dobry kompan podróży – pokazywać trasę, czas do celu czy prędkość z jaką się poruszamy.

Aplikacja dostępna jest również w wersji darmowej, ale cena proponowanej wersji Pro jest na tyle niska, że warto sięgnąć właśnie po nią. Dzięki temu pozbywamy się bowiem reklam i otrzymujemy stabilniejsze działanie aplikacji w tle.

AutoBoy DashCam Pro –BlackBox współpracuje ze smartfonami pracującymi pod kontrolą Androida w wersji 2.2 i wyżej.

A WIĘC… PROGRAMOWO CZY SPRZĘTOWO?
Zdecydować się na smartfona z aplikacją czy raczej wybrać pełnoprawny, sprzętowy wideorejestrator? Odpowiedź na to pytanie wbrew pozorom nie jest wcale taka trudna. Jeśli potrzebujemy rozwiązania jedynie na chwilę, a do tego mamy smarfona z dobrą kamerą, to z pewnością warto wybrać pierwszą opcję. Jeśli podróżujemy dużo i zależy nam na niezawodnym sprzęcie z rozbudowanymi możliwościami, sięgnąć wypada raczej po przystosowane do działania za przednią szybą auta sprzętowe rejestratory.