WYBÓR REJESTRATORA

Share Button

Jaki rejestrator jazdy kupić?

Wybór kamery samochodowej nie jest prosty. Na rynku znajduję się mnóstwo kamer samochodowych w przedziale cenowym 100-700 pln. Najtańsze wideorejestratory tylko na pudełku wyglądają świetnie a w rzeczywistości wyposażone są w niewielkie obiektywy z plastikowymi soczewkami i małe sensory o niskiej rozdzielczości.

Dostaję wiele niewyraźnych nagrań na których nie widać tablicy rejestracyjenej , bez której nagranie jest nic niewarte jeśli pirat pojedzie dalej. Na drodze wszytko dziele się bardzo szybko i tylko kamery samochodowe o wysokiej rozdzielczości i dużej szybkości nagrywania mierzonej w klatkach na sekunde [ kl./s ] jest w stanie zapewnić dobre nagranie.

Ważne parametry kamery samochodowej

  • Rozdzielczość i jakość nagrania .Coraz częściej spotyka się także kamery z tzw. pełnym HD. Warto sprawdzić, czy jest to faktyczne HD lub FHD, czy jedynie dające o wiele gorsze rezultaty interpolowane HD/FHD, o czym producenci często zapominają wspomnieć w opisie.
  • Liczba klatek [kl./s] Im większa tym lepsza  minimum 30 kl./s najlepiej 60 kl./s.Koniecznie należy sprawdzić się, czy maksymalny klatkaż jest dostępny we wszystkich rozdzielczościach. Niektóre najtańsze urządzenia mają ograniczoną swobodę w tej kwestii i 30 klatek zaoferują nam grubo poniżej HD, a w samych HD lub Full HD dadzą np. tylko 10.
  • Kąt rejestracji wideo. Nie kupujcie kamer o zkatem 90 stopni (tanie kamery) Przyzwoite kamery samochodowe mają kąty rejestracji 120-130 stopniach  najlepsze nawet 180 stopniach.
  • Regulacja ostrości. AF (auto focus) automatyczna regulacja ostrości . Niektórzy użytkownicy tańszych kamer skarżą się na problemy z łapaniem ostrości czy wręcz jej ogólny brak, co nawet pomimo wysokiej rozdzielczości uniemożliwia całkowicie odczytanie tablic rejestracyjnych albo czyni film całkowicie bezużytecznym.Odpowiednie  delikatne skierownie obiektywu na przeciwny pas ruchu pomaga w łapaniu ostrości
  • WDR (Wide Dynamic Range) Jeśli chcemy aby kamera przydała nam się także podczas jazdy nocnej, trzeba upewnić się że posiada ten system.

 

Najtańsze wideorejestratory zapisują filmy z szybkością 15 – 20 kl./s, co drastycznie wpływa na jakość rejestrowanych ujęć. Widać, że poruszające się obiekty są zamazane. Standardowa szybkość rejestrowania filmów to 30 kl./s a w niektórych wideorejestratorach można też wybrać tryb nagrywania 60 kl./s z niższą rozdzielczością 720p.

 Na zarejestrowanych przez nie nagraniach widoczna jest pikseloza, szczegóły często są zamazane a filmy zapisane za pomocą nieefektywnych kodeków. Generują więc duże pliki wynikowe o niskiej jakości.

Przy wyborze rejestratora jazdy nie kieruj się wyłącznie ceną. Producenci tańszych kamer samochodowych kuszą potencjalnych kupców specjalnymi nocnymi trybami pracy kamery z wykorzystaniem diod doświetlających obraz w podczerwieni. Nie dajcie się zwieść!!!

Gdy zastanawiasz się nad wyborem dobrego rejestratora jazdy tylko droższe mają jasne obiektywy, które sprawiają, że na sensor pada więcej światła a obraz zyskuje na szczegółowości i jakości w trudnych warunkach oświetleniowych. Dlatego największą różnicę w jakości rejestrowanych materiałów pomiędzy tańszymi i droższymi kamerami samochodowymi zauważycie na nagraniach zarejestrowanych w nocy.

Droższe wideorejestratory wyposażone są też w większe sensory, które pozwalają rejestrować obraz w rozdzielczości 1080p bez interpolacji (programowego powiększania).

Co ważne tanie kamery samochodowe oferują tylko podstawowe możliwości, są też awaryjne i często mają problemy ze stabilnością działania. Dlatego podczas wyboru wideorejestratora odradzamy kierowanie się tylko jak najniższą ceną. Nie oznacza to jednak, że zdani jesteśmy na najdroższe modele.

W cenie 300 zł kupić można przyzwoite kamery samochodowe, które rejestrują filmy w rozdzielczości 1080p z wykorzystaniem kodeka H.264. Dzięki kodekowi H.264 filmy mają dobrą jakość a pliki mniejszą objętość.

Płacąc więcej zyskujecie nie tylko na jakości, ale też na większych możliwościach. Odbiornik GPS, dodatkowa kamera (Marcus 5 Dual), czy wbudowana baza fotoradarów (wideorejestratory MIO) zwiększają koszt kamery, ale są warte swojej ceny. Dzięki odbiornikowi GPS na filmach zapisywana jest np. prędkość samochodu, kamera informuje też kierowcę o przekroczeniu dozwolonej prędkości.

Nagrywanie i kopiowanie filmów

Standardowy sposób pracy wideorejestratorów samochodowych to nagrywanie filmów w pętli w określonych przez użytkownika interwałach czasowych. Najczęściej dostępnych jest kilka ustawień długości czasu nagrań (od 1 do 5 minut) a tylko w kamerach Marcus 1 i Marcus 5 Dual nie można zmienić długości nagrań. Wideorejestratory samochodowe nie mają wydzielonej pamięci na nagrywane materiały wideo, a filmy zapisywane są na kartach microSD, które najczęściej trzeba dokupić. Tylko do MIO 538 Deluxe i Marcus 5 Dual dołączane są karty pamięci.

Zarejestrowane filmy żeby nie zostały nadpisane, najlepiej jest jak najszybciej przegrać na komputer. Nie jest to skomplikowane. Wystarczy podłączyć wideorejestrator do komputera za pomocą kabla USB i przegrać z niego dane. Większość kamer chociaż zapisuje filmy w interwałach czasowych to nadpisuje filmy dopiero gdy karta jest niemal pełna. Nagrania z godzinnej przejażdżki mają w sumie kilka gigabajtów a ich przegrywanie może zająć nawet kilkanaście minut.

Tanie kamery samochodowe

Kliknij, aby powiększyć

Navroad MyCam HD potrafi rejestrować filmy z rozdzielczością 1080p i szybkością 25 kl./s. Niestety wykorzystuje przestarzały kodek Motion JPEG. Odbija się to wielkości plików (3 minutowe nagranie zajmuje prawie 500 MB) i jakości. Dochodzi do tego tani obiektyw i niewielka matryca, która wg nas ma małą rozdzielczość (producent nie podaje tego parametru) a jakość nagrań wskazuje że rozdzielczość 1080p może być uzyskiwana na drodze interpolacji.

Kliknij, aby powiększyć

Peiying Car DVR PY0015 zaskakuje niską ceną przy dużych możliwościach bo ten wideorejstrator wyposażony jest w przednią i tylną kamerę. Niestety główna kamera pracuje z niższą rozdzielczością 720p i szybkością 20 kl./s. Filmy nagrywane są za to za pomocą kodeka H.264. W ciągu dnia nagrania są przyzwoitej jakości, choć daleko im do najdroższych modeli. Na nocnych nagraniach widać, że kamera ma mały zasięg (ciemny obiektyw, niewielki sensor) brak jej szczegółowości a obraz jest bardzo ciemny.

Kliknij, aby powiększyć

Lark FreeCam 4.0FHD przy dobrych warunkach oświetleniowych zaskakuje dobrą jakością nagrywanych materiałów wideo. Nagrania rejestrowane są w rozdzielczości FullHD z szybkością 30 kl./s za pomocą kodeka H.264 (3 minutowe nagranie zajmuje niecałe 300 MB). W nocy jest już wyraźnie gorzej, aczkolwiek i tak lepij niż w kamerach Navroad MyCam HD czy Peiying Car DVR PY0015. Kamera ma większy „zasięg” rejestruje więcej obiektów. Kamera jest też starannie wykonana i prosta w obsłudze.

Kliknij, aby powiększyć

Manta MM335 wśród tańszych kamer robi  największe wrażenie, po pierwsze jest bardzo mała a przez to poręczna. Ma też odbiornik GPS i potrafi rejestrować obraz w rozdzielczości 1080p z szybkością 30 kl./s. Trzyminutowy materiał filmowy zajmuje około 300 MB. Filmy zarejesrtowane w dzień pozytywnie zaskakują jakością, niestety gorzej jest w nocy. Kamera ma też też bardzo szeroki kąt widzenia (170 stopni), ale kosztem większych zniekształceń geometrycznych i mniejszej ostrości w narożnikach kadru.

Jakość za rozsądną cenę

Kliknij, aby powiększyć

Genius DVR-FHD660G Kamera ta dzięki jasnemu obiektywowi (f/2.0), technologii WDR i kodekowi H.264 potrafi rejestrować bardzo dobrej jakości obraz (1080p, 30 kl./s) w dzień. Dzięki jasnemu obiektywowi dobrze też radzi sobie też w nocy, ma dużo większy „zasięg” niż tańsze kamery i jak na swoją cenę spisuje się bardzo dobrze. Genius DVR-FHD660G ma też wbudowany odbiornik GPS i duży jak na tego typu urządzenia akumulator o pojemności 470 mAh.

Kliknij, aby powiększyć

Vico Marcus 1 to główny rywal Geniusa DVR-FHD660G. Potrafi nagrywać obraz o identycznych parametrach (1080p, 30 kl./s, kodek H.264), widać jednak że jest on nieco ciemniejszy. Filmy zarejestrowane nocą mają za to lepszą ostrość niż w nagraniach z Geniusa DVR-FHD660G, także trudno wskazać, która z nich oferuje lepszą jakość. Vico Marcus 1 ma też odbiornik GPS, nie jest jednak wyposażona w akumulator, nie można też zmieniać długości nagrań.

Kliknij, aby powiększyć

MIO 538 Deluxe kosztuje o około 100 zł więcej niż kamery Genius DVR-FHD660G i Vico Marcus 1, ale oferuje lepszą jakość nagrań w nocy. Obraz jest osty, bez artefaktów i śmieci. Odtwarza się płynnie a zastosowany kodek H.264 oferuje bardzo dobry stosunek jakości do wielkości pliku. Kamera jest starannie wykonana, ma duże przyciski i wygodnie się ja obsługuje. Dodatkową zaletą jest dobrej jakości odbiornik GPS i dodatkowe ustawienia kamery (tryb parkowania pojazdu). To według nas najlepsza kamera w cenie do 600 zł.

DOD LS360W Kamera wyposażona jest w 2,7 calowy ekran TFT LCD, złącza: USB 2.0, HDMI i AV. Ma też niewielki akumulator o pojemności 240 mAh, który wystarcza na kilkadziesiąt minut pracy. Podłużna obudowa (118 x 47,4 x 40,3 mm), jest starannie wykonana i poręczna. Uchwyt przystosowany do montażu kamery na przedniej szybie samochodu nawet na wyboistych drogach dobrze trzyma urządzenie. Obrotowa głowica kamery ma szeroki zakres regulacji.

DOD LS360WKliknij, aby powiększyć

Tuż obok wyświetlacza umieszczono przyciski do sterowania urządzeniem, wśród nich jest przycisk do zabezpieczenia filmu przed nadpisaniem. Interfejs programowy wideorejestratora jest prosty i nawet niedoświadczeni użytkownicy nie będą mieli problemów z obsługą kamery. W ustawieniach wideorejestratora można zmienić czas nagrywania plików wideo (1, 3 lub 5 minut), lub wyłączyć tryb nadpisywania. Dostępnych jest też kilka ustawień rozdzielczości nagrywania filmów, z których najlepsza to 1080p z szybkością 30 kl./s.

Porównując jakość nagrań DOD LS360W do innych tańszych kamer widać ogromny skok jakościowy. Największa różnica występuje na nagraniach rejestrowanych w nocy, czyli w trudnych warunkach oświetleniowych. Zarejestrowane przez LS360 W filmy wyróżniają się dużą szczegółowością, na poszczególnych klatkach można rozpoznać nawet numery rejestracyjne jadących przed nami samochodów. To zasługa świetnego przetwornika Sony Exmor i jasnego obiektywu (F/1.6), który sprawia, że do przetwornika dociera więcej światła.Przydatną funkcją jest tryb nagrywania poklatkowego, który pozwala na rejestrowanie obrazu gdy np. samochód stoi na parkingu. Polega on na zapisywaniu ujęć w określonych interwałach czasowych (200, 500, 1000, 5000 ms). Nagrana sekwencja ujęć zapisywana jest w formie pliku wideo i pozwala na sprawdzenie co działo się z samochodem podczas naszej nieobecności. Taki sposób nagrywania sprawdza się lepiej niż tryb nagrywania z funkcją detekcji ruchu. Ten ostatni może być uruchamiany przez cały czas np. przez przejeżdżające obok samochody a po zapełnieniu karty następuje nadpisywanie filmów. W trybie rejestrowania poklatkowego dwuminutowe nagranie pozwala na rejestrowanie obrazu przez 60 minut.