Edytory wideo

Share Button

Mamy nagrane wykroczenie drogowe, wypadało by  jeszcze je odpowiednio obrobić i zmniejszyć jego objętość aby móc wysłać zgłoszenie wykroczenia lub zamieścić je na stronie. Poniżej przedstawiam kilka bezpłatnych aplikacji do edycji wideo można znaleźć narzędzia, które zadowolą najbardziej wymagających użytkowników.

Darmowe nie znaczy gorsze, a wielu użytkowników nie potrzebuje funkcjonalności na miarę programów używanych przez profesjonalistów. Programy, takie jak Adobe Premiere Pro, czy Sony Vegas Pro potrafią kosztować krocie, chociaż producenci zwykle udostępniają ich mniej rozbudowane i tańsze wersje. Wśród bezpłatnych aplikacji można jednak również znaleźć narzędzia, które zadowolą najbardziej wymagających i zaawansowanych filmowców, czego najlepszym przykładem jest Lightworks.

YouTube link do programu

YouTube Editor działa całkowicie w chmurze (nie wymaga instalacji) i jest to część systemu You Tube. Zaletą takiego rozwiązania są praktycznie zerowe wymagania sprzętowe – potrzebujemy jedynie w miarę szybkiego łącza do przesyłania filmów. Cała praca odbywa się w oknie przeglądarki, a obliczenia w chmurze, więc edycja wideo jest możliwa nawet na sprzęcie klasy netbook. Za pomocą YouTube Editora możesz łączyć i montować filmu ze swojego kanału, przycinać je, wczytywać zdjęcia, dodawać dźwięk, wybierać przejścia bądź dodawać tekst. Istnieje możliwość regulacji jasności i kontrastu, spowalniania bądź przyśpieszania tempa, przesunięcie i powiększenia, jak i zastosowania stabilizacji obrazu. Do dyspozycji pozostawiono nam również wiele różnych filtrów. Możliwy jest podgląd materiału przed zapisaniem finalnej wersji. Finalna wersja filmu jest renderowana bezpośrednio do twojego kanału YouTube.

 

YouTube Editor

 

 

Windows Movie Maker  pobierz program

Windows Movie Maker posiada wszystkie niezbędne opcje potrzebne dla początkującego filmowca, a jego obsługa jest prosta. Program można za darmo pobrać w ramach pakietu Podstawowe Programy Windows. Pomimo tego, że Movie Maker w ciągu lat udoskonalany jest w niewielkim stopniu, to pozostaje stabilnym, intuicyjnym i przydatnym narzędziem z całkiem pokaźną liczbą opcji. Gotowe projekty można eksportować do formatów MP4/H.264 lub WMV. WMM posiada opcję automatycznego publikowania filmów m.in. na YouTube i Facebooku. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z filmem nie omieszkaj sprawdzić w działaniu Windows Movie Maker – w prostych zastosowaniach potrafi być niedościgniony.

Windows Movie Maker 2012

 

 

LIGHTWORKS pobierz program

Najbardziej zaawansowane darmowe narzędzie do edycji wideo. Lightworks umożliwi edycję wideo na poziomie profesjonalnym. Aby otrzymać darmową licencję na rok, konieczna jest rejestracja na stronie programu, a więc niestety, nie jest to darmowa wersja „na zawsze”. Jak każdy profesjonalny program Lightworks wymaga nauki obsługi, nie jest to zabawka do montowania filmów z imienin u cioci. Zalecany dla doświadczonych filmowców, początkujących może zniechęcić skomplikowanie programu. Lightworks jest również dostępny w płatnych wersjach EDU (25 euro za rok) oraz Pro (50 euro za rok), które oczywiście charakteryzują się większymi możliwościami.

 

 

Kdenlive pobierz program

Kdenlive to jeden z najpopularniejszych edytorów wideo na Linuksa. Jego sława jest zasłużona, bowiem ten nieliniowy edytor wideo charakteryzuje się naprawdę sporymi możliwościami. Program wspiera wszystkie formaty obsługiwane przez FFmpeg takie jak QuickTime, AVI, WMV, MPEG i Flash Video).

 

 

ivsEdits LE  pobierz program

Solidne narzędzie o sporych możliwościach. Aby pobrać program konieczna jest rejestracja na stronie producenta. Wersja LE różni się od pełnej głównie możliwością obsługi większej ilości formatów (m.in. MP4/H.264), dołączonymi pluginami, czy ilością efektów. ivsEdits umożliwia edycję materiałów w rozdzielczościach do 4K (Ultra HD). Twórcy zoptymalizowali swoje dzieło, tak by działało na słabszych maszynach, chociaż zaznaczają, że do komfortowej pracy z filmami o wysokiej rozdzielczości potrzebny jest solidny sprzęt. Jest to jeden z ciekawszych darmowych programów do montażu i obróbki wideo, który równocześnie posiada duże możliwości, ale nie przeraża mniej doświadczonych użytkowników obsługą. W ivsEdits zaimplentowano również narzędzia do produkcji materiałów tworzonych na żywo (przechwytywanie obrazów z kamer).

 

 

 

Shotcut  pobierz program

Shotcut pozwala na szybką, nieliniowy montaż materiałów wideo. Program umożliwia edycję, jak i dodawanie efektów specjalnych oraz korekcję materiału wideo. Interfejs charakteryzuje się dość niestandardowymi rozwiązaniami, bowiem nie znajdziemy tu znajomej linii czasu. Gotowy materiał możemy wyrenderować między innymi w formatach MP4/H.264, czy Flash, lub jako sekwencję plików. Dodatkową opcją jest możliwość streamowania filmów.

 

 

 

VSDC Free Video Editor  pobierz program

Niewielka, ale dość rozbudowana aplikacja. VSDC zawiera również opcje ułatwiające konwersję dowolnej liczby materiałów do żądanego formatu. Materiał wideo możemy dowolnie edytować, jak i stosować efekty specjalne oraz przejścia. Ułatwieniem dla mniej zaawansowanych użytkowników jest zapis do formatów zgodnych z konsolami i urządzeniami przenośnymi, jak iPhone, czy iPad. Podczas instalacji należy uważać, by VSDC nie zainstalował dodatkowo innego oprogramowania.

 

 

 

Avidemux  pobierz program

Avidemux oprócz prostej edycji filmów, umożliwi nam także łatwą konwersję materiałów wideo, w tym również do popularnych odtwarzaczy. Jego zaletą jest możliwość rozbudowy o kolejne funkcjonalności dzięki dodatkom. Interfejs programu jest minimalistyczny, ale przejrzysty, dzięki czemu jego obsługa nie powinna sprawiać trudności..

ffDiaporama pobierz program

Dzięki ffDiaporama możesz edytować wideo, jak i wykorzystywać dodatkowe efekty, czy łączyć film ze zdjęciami i tekstem. Zaletą programu jest prostota, więc mniej doświadczeni użytkownicy nie będą mieli problemów z jego obsługą. Aplikacja obsługuje większość popularnych formatów oraz umożliwia renderowanie wideo do rozdzielczości Full HD 1080p.

 

 

 

Machete Video Editor Lite  pobierz program

Ten miniaturowy (1,5 MB) program przypadnie do gustu tym użytkownikom, którzy potrzebują prostej funkcjonalności. Idealna propozycja dla tych, którzy poszukują szybkiej i nieskomplikowanej edycji materiału wideo. Niestety, wersja darmowa (Lite) nie wspiera wielu formatów i jesteśmy ograniczeni jedynie do WMV i AVI.